Tipy na využití tohoto cvičení doma i ve škole.
Rané matematické představy
V tomto cvičení dítě pracuje s číselnou řadou v podobě schodů. Zobrazení čísel na schodech umožňuje dětem, které ještě nemají jistotu ve vztazích mezi čísly, lépe pochopit vzestupnou a sestupnou řadu.
Proč je toto cvičení důležité?
Pokud už dítě chápe množství a jeho číselné vyjádření, dalším krokem je, aby automaticky pracovalo s posloupností čísel.
Pro koho je cvičení vhodné?
Obecně patří do předškolních nebo raně školních her. Část dětí úlohu řeší intuitivně a přirozeně, část dětí potřebuje těmito úlohami projít.
Metodická doporučení
Instrukci dítěti přečteme my, aplikace nebo si ji přečte samo.
V nastavení si vybíráme:
Dítě si musí uvědomit, jaký je úkol v zadání, poté si v “hlavě” řadu doplnit a s tím i přemístit správné číslo na správné místo.
Tipy na podobné aktivity mimo aplikaci
Můžeme využít skutečné schody, položit na ně třeba i čísla a dítě se bude po nich pohybovat. Podobně je možné využít i řazení čísel napsaných na kartičkách.
Také můžeme hrát hru se zapojením celé rodiny, kdy odříkává číselnou řadu.
Hru řídí jeden hráč – „vykopne číslo“, oznámí, jestli chce sestupnou nebo vzestupnou řadu a na koho ukáže, ten počítá po jedné. Hráči musí být ve střehu, protože nikdy nevědí, kdy budou vyzvání k pokračování v číselné řadě.
Příklad hry: Pětičlenná rodina (maminka, tatínek, Ema, Honza a Lucka) hrají číselnou řadu. Tatínek “vykopne” číslo 6, řekne “vzestupně” a ukáže na Lucku. Lucka pokračuje a vyjmenovává všechna čísla, které následují po šestce “sedm, osm, devět, deset...” a pak rychle ukáže na Honzu a řekne “sestupně”. Honza pokračuje “devět, osm, sedm…” poté ukáže na maminku “sestupně” a poté co maminka vyjmenuje čísla, ukáže na Emu s instrukcí “vzestupně.” Všichni členové si v “hlavě” odříkávají číselnou řadu a upevňuje se tak vztah mezi čísly a jejich posloupnost.